Different Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Different Mind


 
ИндексИндекс  За Боклука с любов Empty  ГалерияГалерия  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 За Боклука с любов

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Dimitri
Напреднал
Напреднал
Dimitri


Брой мнения : 74
Registration date : 04.10.2008

За Боклука с любов Empty
ПисанеЗаглавие: За Боклука с любов   За Боклука с любов EmptyНед Дек 20, 2009 12:25 pm

За Боклука с любов Bokluk12


Вчера ядох кит кат и си хвърлих опаковката на бордюра защото бързах да си хвана трамвая. Тогава ме видя бясна еко тълпа и ме изгоря на клада... Вече съм по-добре и реших да напиша едно статиоподобно същество за боклука.
Така като боклук човек възприема всичко ненужно и вече неизползваемо от което се отървава като го метне в кофата. Обаче от биологична гледна точно боклук е всичко синтетично с което тя не може да взаимодейства. Видовете не могат да използват „боклука” като храна, в повечето случай не може и да ги обитава. Невероятното в биосферата е че всичко се използва на макс и нищо органични не остава в излишък.
И в такъв случай опаковката ми от кит кат пречи на природата защото тя не може да използва опаковката в нейния кръговрат на веществата. Обаче идва момента че аз изхвърлих опаковката от кит кат на паважа, а не в някоя гора... И какво. Ми в такъв случай тълпата която ме изгори на клада не е точно еко тълпа. Да не трябва да хвърлям боклук по улицата, но бях изгорен не заради това че опаковката нарушава някоя биоценоза, а защото на тълпата и се видя грозно да гледа боклук на улицата.
Така много хора организират огромни чистения на определена площ не с целта да поотпушат задръстената екосистема, а защото им се види грозно! А какво всъщност прави боклука в естествена среда, как я трови, как я разрушава. Има три основни деления на синтетичните отпадъци стъкло, пластмаса и хартия. Ще ги карам поред.
За Боклука с любов Kid_know_41
Хартия: теоретично аз съм изхвърли един тон хартия на една поляна някъде във Витоша, какво ще стане с нея. Хартията е най-безобидния отпадък, защото все пак може да бъде до някъде полезен на природата, на малка част от нея, но все пак. Първо хартията ще поеме влага и ще стане на нещо подобно на каша. Ако по нея е имало мастило (а това е доста вероятни, вестник, списание и пр.) то ще бъде разградено от бактерии и плесен които ще заживеят в хартията. Влагата ще даде прекрасни условия за живот на мокрици, стоножки, сколопендри, плужеци и други влаголюбиви гадинки.
За Боклука с любов House_centipede_lisa За Боклука с любов Mocrica
За Боклука с любов Deroceras_reticulatum
Тук свършиха животните които имат полза от хартията. Проблема е че тъй като 1 тон хартия е достатъчен да покрия една поляна там всяка растителност ще секне и следователно никакви други животни няма да имат полза от нея (ни тревопасни, ни хищници търсещи тревопасни, ни всеядни). И така хартията заема само място и измества организмите с изключение на към 30 вида които обичат влагата която е събрана в хартията.
За Боклука с любов Showimage
Стъклото и пластмаса: тези ги карам заедно, защото си приличат. Проблема с тях е че не пропускат нищо в себе си, никаква влага не може да се насъбере в тях. И те пак заемат място ако изсипа 1 тон стъкло или пластмаса на някоя поляна нищо живо няма да може да вирее там.
Тук идва въпроса с бившата функция на тези боклуци. Ако хартията е била от вестник, добре, всъщност не е добре, но търпи се. Ако с тази хартия е бил опакован син камък или някой друг химикал, нищо няма да вирее там, е може би само бактерии, защото те са корави копелета. Ако в някоя пластмасова опаковка е имало кайма или нещо друго за ядене, е доста възможно някое животно да го изяде, да се задави и умре. Някой гризачи влизат в гърлата на шишета и после не могат да излязат от тях. (Винаги след това си представям как един лешояд бърка вътре за мършата на умрялата в бутилка мишка и на свой ред се заклещва). Ако е имало белина, бои, строителни материали, химични вещества в стъклените и пластмасови шишета, кофи и т.н. те също тровят почвата под тях, унищожават хумуса й и тя става негодна за живот.
Природата се устроила така че всичко да се влива във всичко и ни един белтък, ни едно органично вещество да остане ненужна, за това имаме токова разнообразие от видове и начини на хранене: фотосинтеза, хемосинтеза, толкова разнообразни хищници и тревопасни, специализирани животни, които ядат само един тип храна или всеядни. И като се внесе изкуствен материал, чужд обект в биосферата тя не може да се справи с него. Най-добрия случай е с хартията или някой полусинтетични отпадъци, но в повечето случай боклука трови природата и й отнема площи, които иначе са годни за живот на определен брой видове. Забележете как просто изместваме биосферата със синтетичните си простотии. И има много по апокалиптични случай от това с един тон пластмаса. Петна от мазут от потънали кораби унищожават тонове риби, ракообразни, корали и морски птици. Отново навлизането на чуждия обект в екосистемата.
И моля ви се, ако някога ме видите да си хвърлям опаковката от кит кат на паважа и тръгнете да ме горите на клада имайте едно на ум че ме горите не от екологични, а от гражданско, социално съзнание. И не ми казвайте че това замърсява природата.
- Ами ако всички си хвърлят опаковката от мура...
- Кит кат!!!
- Добре де кит кат на паважа какво ще стане, а?
Много добре ще е, чудно направо. Нека на наша глава да са всичките ни синтетични пробиви в химичната промишленост. Мечтая някой ден всичко дето седи и или трови или само измества природата да бъде стоварено на ей тоя същия паваж дето си хвърлих опаковката от кит кат и ще е по-добре. Каквото се си посадили това и да жънем.

П.С. В бъдеще може да си организираме някакво общо почистване из Витоша или някъде другаде... Нека да имаме две наум. Едното че това е плъзгане по повърхността на проблема и че го правим не защото не ни харесва да гледаме боклука, не от собствена суета, а от желание да направим нещо нищожно, но все пак нещо за природата, към която принадлежим. Все още не сме съвсем синтетични. Живее в полусинтетична среда, но все пак сме вид от биосферата.

П.С.С. Ако някой е избързал до тук за да прочета края моля нека си избоде очите и да отиде в изгнание.
Върнете се в началото Go down
Abstract
The Evil Ban Контрол Master
The Evil Ban Контрол Master
Abstract


Брой мнения : 125
Age : 32
Местожителство : София
Registration date : 14.09.2008

За Боклука с любов Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За Боклука с любов   За Боклука с любов EmptyСря Дек 23, 2009 10:01 pm

много добра статия!Браво! Exclamation cheers
Върнете се в началото Go down
https://differentmind.bulgarianforum.net
marcinko
Напреднал
Напреднал
marcinko


Брой мнения : 106
Age : 33
Местожителство : В Русия
Registration date : 02.10.2008

За Боклука с любов Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За Боклука с любов   За Боклука с любов EmptyПет Дек 25, 2009 12:29 am

Поздрав с труда на Дими към всички позьори cheers
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





За Боклука с любов Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За Боклука с любов   За Боклука с любов Empty

Върнете се в началото Go down
 
За Боклука с любов
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Different Mind :: Еко Кръжок :: SOP (save our planet)-
Идете на: